Obyektiv baxış nümunəsi - Akif Cabbarlı yazır
Tarix: 17-12-2024 10:42 | Bölmə: Akif CABBARLI
Xüsusi xidmət orqanları veteranı, polkovnik Hamlet İsmayılovun sayca 8-ci kitabı işıq üzü görüb. Xatırladaq ki, kitabın müəllifi Birinci Qarabağ müharibəsində daim ön cəbhədə olub, 1991-ci ilin iyulunda Goranboy rayonu ərazisində gedən ağır döyüşlərdə yaralanıb. Erməni işğalçıları ilə müharibədə, eləcə də müharibədən əvvəlki və sonrakı dövrdə də bədnam qonşuların faşist xislətinə bir çekist kimi dərindən bələd olması onun yaradıcılıq diapazonunu xeyli genişləndirmiş, poetik düşüncələrinə parlaq çalarlar gətirmişdir. Bunu Hamlet müəllimin yenicə çapdan çıxmış “İttiham və siyasi iflas” kitabında daha aydın və bütün təfərrüatı ilə görmək mümkündür. Bu kitabdakı “İttiham”, “Qələbə”, “Qarabağ” və “Marafon” poemaları çox da uzaq olmayan tarixi və bu gün də aktual olan siyasi və hərbi hadisələri tam dolğunluğu ilə əks etdirir.
Hələ sovetlər ittifaqı dövründə müəllifə bəlli olan məxfi və qeyri-məxfi məlumatlara əsasən Mixail Qorbaçovun ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa və Almaniya rəhbərləri tərəfindən ələ alınaraq agent kimi istifadə olunması ilə bağlı faktlar “İttiham” poemasının leymotivi kimi önə çıxır.
Mixail Qorbaçovun və ailəsinin erməni sevgisi, Qarabağ problemində tutduğu şərəfsiz mövqe, Ulu öndər Heydər Əliyevin böyük dövlət xadimi və siyasi lider kimi nüfuzuna qarşı açıq-aşkar düşmənçilik siyasəti sadə və yaddaqalan misraların dili ilə oxucuya çatdırılır. Hamlet İsmayılov yazır ki, Mixail Qorbaçov Qazaxıstanda, Azərbaycanda, Litvada, Gürcüstanda və Moldovada milli münaqişələrin yaranmasında fəal iştirakına görə Beynəlxalq Haaqa Tribunalına verilməli idi. Bu ittiham prosesi baş vermədiyi üçün mən ona qarşı öz “İttiham”ımı irəli sürərək siyasiləşdirilmiş şeir formasında yazıb əziz oxucularımızın müzakirəsinə verirəm.
“Qələbə” poemasında Böyük Vətən Müharibəsində igidlik göstərən qəhrəman Azərbaycan oğul və qızlarının keçdiyi şərəfli döyüş yolundan bəhs olunur. Həzi Aslanov, Ziya Bünyadov, Bəhyəddin Mirzəyev, Qəzənfər Quliyev, Absəddin Qəbələli, Əhmədiyə Cəbrayılov və digər igidlərin tale yolu bu poemada yüksək poetik ustalıqla vəsf olunur.
“Qarabağ” poemasında Milli Qəhrəmanlar- general-mayor Polad Həşimov, habelə Qarabağın azadlığı və Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda şəhid olmuş təhlükəsizlik orqanlarının əməkdaşları Riyad Əhmədov, Nadir Əliyev, Eldar Məmmədov, Bəhruz Mansurov, Əmiraslan Əliyev və Faiq Cəfərovun, Qarabağ müharibəsi veteranları Asif Əliyevin, Əziz Əliyevin, Abbas Əskərovun, Malik Mustafayevin və başqalarının döyüş yoluna poetik nəzər salınır.
“Marafon” poeması isə beynəlxalq terrorizmin dəstəkçiləri olan dövlətlərin və siyasi dairələrin ifşasına həsr olunub. Müəllif öz duyğu və düşüncələrini poeziyanın dili ilə oxucuya çox rahatlıqla və məmnunluqla çatdırır.
Hamlet İsmayılov rusca təhsil alsa da Azərbaycanımızın adını həmişə uca tutan, milli adət-ənənələrimizə hörmət edən, ədəbiyyat və incəsənətimizə, tarixi keçmişimizə duyğusal yanaşan, şərəf gətirən soydaşlarımızdandır. O, 1973-cü ildən 2003-cü ilədək təhlükəsizlik orqanlarında sədaqətlə, əsil çekist fədakarlığı ilə xidmət göstərib, polkovnik rütbəsində ehtiyata buraxılıb. İndi də dövlətimizin müstəqilliyinin qorusnmasına, daha da inkişaf etməsinə möhkəm sadiq olduğunu, əsərlərində peşakar yazıçı təxəyyülü, əsil publisist şəristəsi ilə təqdim edir. Hamlet müəllimin xidmətləri daim dövlətimiz, eləcə də uzun illər çalışdığı kollektiv tərəfindən həmişə yüksək dəyərləndirilib. Bu gün də öz bilik və bacarığını gənclərdən əsirgəmir, oxucularından eşitdiyi xoş sözləri də yaradıcılığına verilən əvəzsiz qiymət hesab edir.
Sonda dostumuzu və qələm yoldaşımızı yeni kitabı münasibəti ilə təbik edir, daha böyük yaradıcılıq uğurları arzulayırıq.