Məşhur rejissor böyük faciədən bəhs edən film çəkəcək
Tarix: 18-09-2024 15:20 | Bölmə: Mədəniyyət
Amerikalı rejissor, “Oskar” ödüllü Ceyms Kemeron "Avatar" filmindən sonra istirahət etmək fikrində olmadığını deyib. O, növbəti layihəsindən söz açıb.
Reyting.az-ın xəbərinə görə, daha çox "Terminator"-un müəllifi kimi tanınan rejissor Xirosima faciəsi zamanı baş vermiş nüvə partlayışından sağ çıxan adamlar barədə çəkiləcək bədii filmə rəhbərlik edəcək.
C. Kemeronun qeyd etdiyi kimi, artıq "Avatar"-dan sonra özü də nə edəcəyini bilirmiş. Buna görə də o, Çarlz Pelleqrinonun 2025-ci ilin avqust ayında nəşr olunacağı planlaşdırılan maraqlı bir sənədli və bədii əsərini, "Xirosimanın kabusları" kitabının hüquqlarını əldə edib. Rejissor, ardı ekranlaşdırılan "Avatar" filminin istehsalı imkan verən kimi, öz planlarını Xirosima mövzusuna tam uyğunlaşdırmaq niyyəti ilə bəzi müqayisələr aparmaqla öz qeydlərini edəcək.
Hollivudun sayılıb-seçilən rejissoru bildirib ki, o, gələcəkdə lentə alınacaq bu filmin əsas materialını təşkil edən kitab kimi həm də sözügedən müəllifin daha bir elmi-populyar əsərini - "Cəhənnəmə və geriyə: Xirosimadan son qatar" (2015) ekran əsərini də götürəcək və "Teatr prokatına güzəştə getməməklə bir film çəkəcək".
Qeyd edək ki, Ç. Pelleqrino adlı yazar, C. Kemeronun rejissoru olduğu "Titanik", eləcə də "Avatar" filmində elmi məsləhətçi kimi fəaliyyət göstərib.
Kemeronun fikrincə, qarşıdan gələn yeni filmin adı "Xirosimadan gələn son qatar" olmalıdır, çünki tezliklə ortaya çıxacaq bu əsərin, yəni "Xirosimanın kabusları"-nın nümayişi 1945-ci ildə ABŞ-nın Yaponiyaya atom bombası atmasının 80-ci ildönümünə təsadüf edir.
Bu film Xirosimadakı atom partlayışından sonra təsadüfən sağ qalan, başqa şəhərə sığınmaq üçün təcili qatarla Naqasakiyə yollanan, burada növbəti partlayışından sağ çıxmağı bacaran əsl yapon insanının real həyatına əsaslanan hekayədən bəhs edəcək.
"Çoxdan bu mövzuda film çəkmək istəyirdim, amma belə bir mövzuya girib bunu necə başlayacağımı anlamağa çox çətinlik cəkirdim, bəzi detalları isə hətta başa düşə bilmirdim. Və nəhayət, mənim üçün çox önəmli olan bir görüş baş verdi. Ölümündən bir neçə gün əvvəl Xirosima və Naqasakinin bombalanmasından sağ çıxan Tsutomu Yamaquçini görə bildim və o, bizə öz hekayəsini danışdı, adam sanki bununla estafeti başa vurmuş oldu. Artıq növbə mənə çatıb, indi isə bütün bunları mən etməliyəm", - söyləyən C. Kemeron yayılan xəbərə belə şərh verib.