Filmə çəkilən xanımların çəkdikləri - Fotolar
Tarix: 25-12-2024 16:26 | Bölmə: Mədəniyyət
Dünən “RS Production” yeni filmini təqdim etdi. “Nizami” Kino Mərkəzində “Qırxdan sonra…” qısametrajlı bədii filminin təqdimatına dəvətli tanınmış sənət adamları, ictimaiyyət nümayəndələri qarşısına çıxan yaradıcı heyət filmin özü kimi qısa danışdılar.
Tanınmış kino tənqidçisi, filmin ssenari müəlliflərindən biri olan Sevda Sultanova bildirdi ki, “Qırxdan sonra” aktrisaların, ümumilikdə qadınların düşüncələri, müəyyən yaşdan sonrakı mənəvi mübarizəsi barədədir.
Filmin ssenari müəlliflərindən biri və quruluşçu rejissoru Saida Haqverdiyeva bildirdi ki, yeni ekran işində cəmiyyətimizdəki qadınların, xüsusən yaradıcı qadınların, özünü ifadəyə çalışan zərif cinsin ümumiləşmiş obrazını yaratmağa çalışıblar. Yeri gəlmişkən, filmin yaradıcı heyətinin əksəriyyəti də məhz qadınlardır.
Saida xanım filmin ərsəyə gəlməsində dəstək verən qurum və şəxslərə , o cümlədən, Mədəniyyət Nazirliyinə, “Nizami” Kino Mərkəzinə təşəkkürünü bildirdi, bu silsilədən daha iki film çəkəcəyini, hazırda ikinci ekran işi üzərində işə başladıqlarını da əlavə etdi.
Sonra söz filmin qəhrəmanları – aktrisalar Zümrüd Qasımova və Gülçöhrə Abdullayeva verildi. Onlar belə bir fərqli və maraqlı, bir növ ürək sözlərini ekrana daşıyan layihəyə görə yaradıcı heyətə təşəkkür etdilər.
“Qırxdan sonra…” qısametrajlı bədii filminin ssenari müəllifləri Sevda Sultanova və Saida Haqverdiyeva, quruluşçu rejissoru Saida Haqverdiyeva, görüntü rejissoru Şahmar Səfəroğlu, prodüseri Kəmalə Həhmətova, redaktoru Həmidə Rüstəmovadır.
Filmin əsas məqsədi sənətin görünməyən tərəflərini qadın qəhrəmanın müxtəlif ruh hallarında təsvirə can atmaqdır. Tragikomik hadisələrlə zəngin ekran əsəri aktyorların həyatının arxa planını, daha doğrusu, tamaşaçının bəlkə də görmək istəmədiyi yönlərini böyük ekrana çıxarır.