Tarix: 16-02-2026 15:56 | Bölmə: Slayd
Ermənistan hakimiyyəti Avstriyadakı Erməni Apostol Kilsəsinin (EAK) Yepiskoplar Şurasının işini pozub. Katolikos da daxil olmaqla, bəzi yüksək vəzifəli ruhanilərə qarşı açılan cinayət işlərinə görə artıq ölkəni tərk etməsinə icazə verilmir. Buna cavab olaraq kilsə hökumətə lənətlər yağdırır.
Reyting.az xəbər verir ki, bu barədə “Nezavisimaya qazeta” yazıb.
Rusiya nəşrinin təhlilində qeyd olunur:
Vəkil Ara Zöhrabyan bildirib ki, müvəkkili, EAK-ın rəhbəri II Qareginin Ermənistanı tərk etməsinə qadağa qoyulub.
"Prokurorluq bütün ermənilərin katolikosuna qarşı Arman Saroyan (Yepiskop Gevorq) ilə bağlı məhkəmə qərarının icrasına mane olmaq ittihamı ilə cinayət işi açıb. Bu, hakimiyyətin tarixən rüsvayçı hərəkətidir", - Zöhrabyan deyib.
Eçmiədzin (EAK-ın monastırı və mənəvi mərkəzi) cinayət işinin siyasi motivli olduğunu bildirib. Kilsə hesab edir ki, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan EAK-ı özünə tabe etməyə çalışır.
Bundan əlavə, II Qareginin kiçik qardaşı Erzasın rəhbərlik etdiyi Erməni Apostol Kilsəsinin Rusiya və Yeni Naxçıvan Yeparxiyasının ruhaniləri katolikosun əleyhdarlarına lənət oxumağa çağırıblar.
"Ermənistan təqvimində bu gün milli utanc və ikrah gününə çevrilib. Sui-qəsd ruhu, parçalanma meyli və antierməni meylləri ilə idarə olunan bütün insanlar bu gün yeddi nəsil boyu lənətlənməlidirlər", - yeparxiya bildirib.
Məlum olduğu kimi, Saroyan Erməni Apostol Kilsəsinə qarşı iddia qaldıraraq, katolikosun onu Masiatsotn Yeparxiyasının rəhbəri vəzifəsindən azad etməsi barədə fərmanının etibarsız elan edilməsini istəyib. Məhkəmə şikayəti qəbul edib və Saroyanın ən azı məhkəmə prosesinin sonuna qədər vəzifəsinə bərpa olunması qərarını verib.
II Qaregin bu tələbi yerinə yetirməyib. O, əvvəllər yepiskopun vəzifədən azad edilməsini vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə, vəzifələrini yerinə yetirməməsi və həmkarlarına təzyiq kimi izah etmişdi. Saroyan Nikol Paşinyanın katolikosa qarşı mübarizəsini dəstəkləyən 10 yüksək rütbəli kilsə iyerarxından biridir. O, katolikosun vəzifədən azad edilməsinə imkan verən EAK nizamnaməsinin qəbul edilməsinə çağırır.
Saroyanın vəzifədən azad edilməsi ilə II Qareginə qarşı cinayət işi arasında iki həftədən bir az çox vaxt keçib. Üstəlik, katolikos məhkəmə qərarının icrasına mane olduğuna görə bu müddət ərzində ölkədən çıxışına qadağa qoyulan ilk EAK nümayəndəsi deyil. EAK Ali Ruhani Şurasının yeddi üzvü də eyni aqibəti yaşayıb.
Vəkil Ara Qazaryanın sözlərinə görə, Ermənistanda məhkəmə qərarlarının icra edilməməsi normal haldır. İndiyə qədər məhkəmə rəsmilərinin müraciətləri illərlə heç bir nəticə vermədən qulaqardına vurula bilərdi. Lakin EAK işə qarışdıqda təhlükəsizlik qüvvələri ildırım sürəti ilə cinayət işləri başlatmağa başladılar. Buna görə də Qazaryan onların fəaliyyətini Paşinyanın kilsə əleyhinə kampaniyasının bir hissəsi hesab edir.
Baş nazir bunu gizlətmir. Cinayət işi ərəfəsində o, Ermənistan Apostol Kilsəsi rəhbərinin Avstriyada Yepiskoplar Şurasını keçirmək qərarına gəldiyini, Eçmiədzin və Katolikosluğun xəzinələrini respublikadan çıxarmaq ümidi ilə iclas keçirdiyini bildirib.
"Ermənistan xaricində yepiskoplar konfransının çağırılması təşəbbüsü Ermənistan Apostol Kilsəsi Katolikosluğunu Ermənistandan çıxarmaq və müəyyən qüvvələrin əlində kukla Katolikosluğu gücləndirmək, ondan Ermənistana qarşı bir vasitə kimi istifadə etmək məqsədi daşıyır", - Paşinyan deyib.
Şuranın əvvəlcə 10-12 dekabr tarixlərində Eçmiədzində keçirilməsi planlaşdırılırdı, lakin son anda II Qaregin tədbiri qeyri-müəyyən müddətə təxirə salmaq qərarına gəldi. Onun sözlərinə görə, bu, hakimiyyətin təxribatlarından yayınmaq istəyi ilə bağlı idi. Daha sonra tədbirin 16-19 fevral tarixlərində Avstriyada keçiriləcəyi elan edildi. Hökumətə sadiq media dərhal bu ölkəni qlobal casusluq yuvası adlandırdı və II Qaregin İrəvana qarşı başqa bir sui-qəsddə şübhəli bilinirdi.
Buna baxmayaraq, arxiyepiskop Aykazun Nacaryan əmindir ki, Erməni Apostol Kilsəsinin ali rəhbərliyinin qurultayı keçiriləcək. Eçmiədzindəki Xarici Əlaqələr və Protokol Departamentinin direktoru arxiyepiskop Natan Ovannisyanın sözlərinə görə, katolikos olmadan yepiskopların cari məsələləri müzakirə etmək üçün müntəzəm görüşü keçiriləcək.
O, həmçinin kilsənin xaricə köçmək planının olmadığını, lakin II Qareginin həbs oluna biləcəyini təmin edib. "Görürəm ki, bu gün ölkəmizdə ən azı bir neçə nəfərin siyasi iradəsi olarsa, hər şey mümkündür", - deyə Ovannisyan yekunlaşdırıb.
Öz növbəsində, "Güclü Ermənistan"ın liderlərindən biri olan Narek Karapetyan Paşinyanı 17-ci əsrin polyak-erməni Nikol Torosoviçlə müqayisə edib.
Karapetyan bildirib: "O, Erməni Apostol Kilsəsinə qarşı çıxış edib, erməni liturgiyasını latın dilinə keçirmək istəyib və ermənilər arasında nifaq salıb. Polşadakı 150.000 nəfərlik erməni icması ona inanaraq liturgiyanın dilini dəyişdirib və cəmi iki nəsil sonra icma assimilyasiya olunaraq yoxa çıxıb".
İttihamlara baxmayaraq, Paşinyan ənənəyə uyğun olaraq bazar günü səhərini kilsədə keçirib. Bu dəfə o, II Qareginin digər əleyhdarı Aram Asatryanın rəhbərlik etdiyi orta əsrlər dövrünə aid Ovannavank monastırını seçib.