Tarix: 16-02-2026 18:02 | Bölmə: Siyasət
Rumıniya ABŞ prezidenti Donald Tramp tərəfindən təsis edilən Sülh Şurasının iclasına 19 fevralda müşahidəçi ölkə kimi qatılacaq.
Reyting.az-ın məlumatına görə, Rumıniya prezidenti Nikusor Dan bu barədə “Facebook”-da yazıb.
Rumıniya prezidenti vəzifəyə başladıqdan sonra ilk səfərini ABŞ-a edəcək və orada ABŞ prezidentinin dəvəti ilə Sülh Şurasının təsis iclasında iştirak edəcək.
"Rumıniya müşahidəçi statusuna malik olacaq və mən beynəlxalq sülh səylərinə qəti dəstəyimizi və Qəzza zolağında yenidənqurma prosesində iştirak etməyə hazır olduğumuzu bir daha təsdiqləyirəm", - deyə Rumıniya lideri qeyd edib.
O, əlavə edib ki, iclasda iştirak etmək qərarı BMT Təhlükəsizlik Şurasının Qəzza zolağının gələcək yenidənqurulması ilə bağlı qətnaməsində təsbit olunmuş "diplomatik prosesə dəstəyə" əsaslanır.
Xatırladaq ki, ötən həftə Rumıniya prezident administrasiyası N. Danın Sülh Şurasının ilk iclasında iştirakı ilə bağlı hələlik yekun qərar vermədiyini bildirmişdi.