Professor: Trampı qərb dəyərləri xəttinə gətirirlər
Tarix: 01-04-2025 17:26 | Bölmə: Slayd
“ABŞ prezidenti Donald Trampın açıqlamaları, bəyanatları, şantaj və təhdidləri bir qədər ciddi qarşılanmır. Buna səbəb Trampın özüdür. Məsələn, o, dünənə qədər Rusiya lideri Putini tərifləyir, Ukrayna prezidenti Zelenskini aşağılayırdı. Amma indi əks proses baş verir, Tramp deyir ki, Rusiya sülhə gəlməsə onun üçün problem yaranacaq və s. Halbuki dünənə qədər Tramp və Putin bir-birlərinə kompliment söyləyirdilər”.
Bunu “Reytinq” qəzetinə açıqlamasında professor Qabil Hüseynli deyib.
Sabiq dövlət müşavirinin ehtimalına görə, D. Trampın indi Rusiyaya qarşı fikirlər işlətməsinin səbəbini Britaniyanın anqlosaks birliyini gücləndirmək üçün gördüyü işlərin mahiyyətində axtarmaq lazımdır. Q. Hüseynlinin fikrincə, son günlər London bu istiqamətdə müəyyən addımlar atır və sözsüz ki, ABŞ-nın müəyyən çevrəsi də bu prosesə dəstək verir: “Məhz bu səbəbdəndir ki, indi Trampın “NATO-nu dağıdacağam”, “BMT-dən çıxacağam”,- kimi açıqlamalarına rast gəlinmir. O, eyni zamanda Rusiyanı hədələyir. Hesab edirəm ki, dünyada anqlosaks birliyinin gücləndirilməsi üçün görülən işlər Trampın özünü qorxudur. Bu səbəbdən də təhlükə ilə qarşılaşmasın deyə, siyasətinə çəki-düzən verir. Bu baxımdan Trampın daha çox anti-Rusiya fikirləri səsləndirəcəyini gözləyirəm. Düzdür, Tramp eyni zamanda Ukraynaya qəzəblənəcək. Çünki bu ölkə ilə milli sərvətlərə dair saziş bağlamaq istəyir. Daha doğrusu, Ukraynanın sərvətlərinə sahib olmaq, eyni zamanda ABŞ-nın qrant kimi Ukraynaya verdiyi silahların əvəzinin ödənilməsinə çalışır. Halbuki dünyada qrant kimi verilən silahlara heç harada pul ödəmirlər”.
Q. Hüseynli qeyd edib ki, ABŞ-nın Ukraynaya kömək etməkdən başqa yolu yoxdur: “ABŞ kənara çəkilsə, Avropa Ukraynaya dəstək verəcək. Bu da istər-istəməz ABŞ-nın zəifləyən nüfuzuna daha mənfi təsir göstərəcək. Qısası, düşünürəm ki, Trampı tədricən qərb dəyərləri xəttinə gətirirlər və bu proses davam edəcək”.