ABŞ-nın NATO-dan çıxmaq təhdidi Avropanı hərəkətə gətirib
Tarix: 27-02-2025 15:29 | Bölmə: Dünya
Avropa ABŞ-nın NATO-dan çıxmaq təhdidlərinə cavab hazırlayır.
xəbər verir ki, bu barədə “Bloomberg” nəşri yazıb.
Nəşrin mənbələri bildiriblər ki, “Soyuq Müharibə”dən bəri regionda ən böyük təhlükəsizlik təşəbbüsü çərçivəsində Avropa İttifaqı müdafiəyə əlavə olaraq yüz milyardlarla avro ayırmaq niyyətindədir.
Hərbi xərcləri kəskin şəkildə artıran Britaniyadan sonra Almaniya da 200 milyard avro məbləğində borclar hesabına maliyyələşən müdafiə fondunun yaradılmasını sürətləndirmək istəyir. Bundan əlavə, Britaniyanın baş naziri Starmer ABŞ lideri Trampı Avropanın ondan nümunə götürdüyünə və müdafiə məsələlərinə ciddi yanaşdığına inandırmaq üçün Amerikaya səfər edəcək.
Qeyd edilir ki, Avropanın iki ciddi problemi var:
Birincisi, onun müdafiə sənayesi inkişaf etməyib və sürətli silahlanmaya hazır deyil.
İkincisi, Rusiya Federasiyasına qarşı müharibədə Ukraynaya yardım göstərdiyi üçün silah ehtiyatları demək olar ki, tükənib.
Qeyd olunur ki, ABŞ-nın çıxmasına baxmayaraq, blok Kiyevi dəstəkləməyə davam edəcəyinə söz verib və təxminən 20 milyard avro əlavə hərbi dəstək vermək planı üzərində işləyir: “Çox tez silah toplamaq, əsasən ABŞ-dan silah almaq deməkdir. Yerli silah istehsalçılarını dəstəkləmək vaxt və pul tələb edir ki, bu da artıq çətinliklə üzləşən Avropa İttifaqı resursunu tapmaqda çətinlik çəkir”.
Buna görə də yeni təhlükəsizlik sistemi liderlərin martın 6-da baş tutacaq fövqəladə toplantısında formalaşmağa başlayacaq. Bunun ardınca martın 19-da müdafiə komissarı Andrius Kubilius və aparıcı diplomat Kaja Kallas yeni müdafiə sənayesi strategiyasını təqdim edəcək, eyni zamanda blokun resurslarının genişləndirilməsi ilə bağlı danışıqlar davam etdiriləcək.