Tarix: 20-02-2026 10:41 | Bölmə: Slayd
Amerika Müharibə Tədqiqatları İnstitutunun (ISW) ekspertlərinin fikrincə, Rusiya prezidenti Vladimir Putin Ukraynadakı ordunun itkilərini ödəmək üçün ehtiyatda olanların qismən hərbi xidmətə çağırılmasının bərpası üçün "informasiya şəraiti" yaradır.
Reyting.az xəbər verir ki, onların fikrincə, yeni "qismən səfərbərliyə" hazırlıqlar ötən ilin sonlarında Müdafiə Nazirliyinin 2 milyon nəfərlik səfərbərlik ehtiyatı yerləşdirməsinə icazə verən qanunlarla, eləcə də müqaviləli əsgərlərin axınının cəbhə itkilərini ödəməyi dayandırması ilə sübut olunur.
Qərb kəşfiyyatının hesablamalarına görə, yanvar ayında döyüş meydanında ölənlərlə müqayisədə 9000 az əsgər orduya çağırılıb.
ISW qeyd edir ki, hakimiyyət orqanları ehtiyatda olanların (orduda xidmət edən və ehtiyatda olmaq üçün müqavilə imzalayan şəxslər) yalnız vacib obyektləri "mühafizə etmək" üçün istifadə olunacağını bəyan etsə də, qanun onların Rusiya ərazisindən kənarda yerləşdirilməsinə icazə verir.
Bundan əlavə, ötən ilin noyabr ayından bəri Rusiyadakı hərbi qeydiyyat və komissarlıqlar il boyu hərbi xidmətə çağırış həyata keçirir və dekabr ayında Putin ehtiyatda olanların təlimi haqqında qanun imzalayıb.
Əvvəlki səfərbərlik mərhələsi - 2022-ci ilin sentyabrında - kəskin narazılıq dalğasına və 700.000-900.000 nəfərin xaricə qaçmasına səbəb olub.
Ekspertlərin vurğuladığı kimi, Putin bunun təkrarlanmasından qorxur. Baxmayaraq ki, müqaviləli əsgərlərin hazırkı sayı yalnız ordudakı sayı sabit saxlamağa imkan verir.
İnstitutun hesabatında (keçən ilin may ayına olan məlumata görə) deyilir ki, 2022-ci ildə səfərbər edilmiş 300.000 nəfərdən yalnız 78.000-i cəbhə zonasında qalır.
ISW yazır: "Putin uzun müddətdir ki, "silah və yağ" arasında balans yaratmağa çalışır. Yəni başqa bir genişmiqyaslı qismən çağırışla bağlı ictimai narazılığın qarşısını almaq, hücumun sürətini, onsuz da gərgin vəziyyətdə olan Rusiya iqtisadiyyatında, müdafiə-sənaye sektorundakı işçi qüvvəsini qorumaq ehtiyacı".
İnstitutun hesabatına görə, Rusiyanın ordusunu müqaviləli əsgərlərlə doldurmaqla əsgərlərin sayını azaltmaq strategiyası onun azaltma müharibəsinin əsasını təşkil edir, lakin sistemin özü 2026-cı ildə həddinə yaxınlaşır.
"Kremlin Rusiya cəmiyyətini ehtiyatda olan əsgərlərin yeni qismən çağırışına hazırlamaq səyləri Putinin çətin bir seçimlə üzləşdiyini göstərir".
Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının sədr müavini Dmitri Medvedev əvvəllər bildirmişdi ki, 2025-ci ilin sonuna qədər Müdafiə Nazirliyinin işə qəbul kampaniyası orduya 422.700 nəfər cəlb etmişdi. Bir il əvvəl bu rəqəm 450.000, 2023-cü ildə isə yarım milyon idi.
Beləliklə, üç il ərzində orduya axın təxminən 10 faiz azalıb.
ISW-nin hesablamalarına görə, Rusiya ordusunun ötən il cəbhə xəttində itkiləri 425.000 nəfər təşkil edib. Müharibənin əvvəlindən bəri ümumi itkilər 1,2 milyon nəfər təşkil edir. Həmin saydan 325.000-i həlak olanlardır.
Bu, Sovet ordusunun Əfqanıstandakı itkilərindən 17 dəfə, hər iki Çeçenistan müharibəsi zamanı itkilərindən 11 dəfə və 1945-ci ildən bəri Rusiya və SSRİ-nin apardığı bütün müharibələrdən beş dəfə çoxdur.