Tarix: 20-02-2026 11:58 | Bölmə: Dünya
Ukrayna müdafiə qüvvələrinin nəzarətində olan ərazilərin Rusiyaya verilməsi mümkün deyil.
Reyting.az xəbər verir ki, bunu Ukrayna Milli Qvardiyasının komandiri, briqada generalı Aleksandr Pivnenko bildirib.
“Təmas xətti boyunca atəşkəs başa düşə biləcəyimiz bir şeydir. Amma heç kim ərazidən imtina etməyəcək”, - general əlavə edib.
Eyni zamanda, o, Ali Baş Komandan belə bir əmr verərsə, Ukrayna ordusunun bunu yerinə yetirəcəyini bildirib. Lakin ölkə əhalisinin bunu necə qəbul edəcəyi ilə bağlı sualların olacağını da qeyd edib.
“Çünki biz qanunun aliliyi ilə idarə olunan bir ölkəyik. Bəs ölkəmizin əhalisi bunu necə qəbul edəcək və niyə özümüzü müdafiə etməyə başlamalıyıq? O vaxt razılığa gələ və sadəcə, məsələn, Luqansk və Donbasdan imtina edib müharibəni məcazi mənada bitirə bilərdik. Sadəcə, dayanıb ərazidən imtina etmək üçün əhalimizin və ərazimizin çox hissəsini itirdik”, - deyə Pivnenko izah edib.
Daha əvvəl İtaliyanın baş naziri Giorgia Meloni Rusiya və Ukraynanın danışıqlarda bəzi məsələlərdə irəliləyiş əldə etdiklərini desə də, ərazi məsələsinin əsas problem olaraq qaldığını bildirmişdi. O, həmçinin Kremlin Ukrayna ərazisinin təhvil verilməsi tələblərini tamamilə əsassız sayır.
Bu arada, “The Wall Street Journal” qəzeti Ukrayna və Rusiyanın danışıqlarda ortaq bir məqsədi paylaşdığını bildirir: Prezident Donald Trampa sülh prosesini pozmadıqlarını nümayiş etdirmək.
Nəşr onu da qeyd edir ki, Cenevrədə keçirilən danışıqların üçüncü raundu, Əbu-Dabidə keçirilən əvvəlki iki raund kimi, heç bir irəliləyiş olmadan başa çatıb.