Tarix: 19-02-2016 10:38 | Bölmə: Cəmiyyət / Xəbərlər
Bakı-Sumqayıt şossesinin Beynəlxalq Avtovağzal kompleksinə yaxın hissəsində yol yenidən çöküb. Yağan yağış və avtomobillərin yolun çökən hissəsində intensiv hərəkəti nəticəsində çat daha da böyüyüb. Yolun bir hissəsinin deformasiyaya uğraması nəticəsində qəza şəariti yaranıb.
Musavat.com-un yazdığına görə, bir neçə ay öncə bu yolda baş verən sürüşmə nəticəsində çat yaranmış və ərazidə təmir-bərkitmə işləri aparılsa da, hazırda yolun bir hissəsi yenidən təxminən 10 santimetr qalınlığında çöküb və çatın uzunluğu 10 metrə çatıb.
Məlumata görə, sürücülər nəqliyyatın intensiv hərəkət etdiyi yolda hər an qəza təhlükəsi ilə üz-üzədir. İri çatların üzərindən yüksək sürətlə hərəkət edən avtomobillərin hərəkəti məhdudlaşdırılmadığı üçün, çatın üzərindən keçən avtomobillərin bir tərəfi çökən yolun yuxarı hissəsinə, bir tərəfi isə aşağı hissəsinə düşür və aşma təhlükəsi yaşanır.
Bundan əlavə, yolun kənarı, əvvəllər sərnişin dayanacağı olan hissə, təmir işləri adı ilə hasara alınsa da, orada da çatlar dərinləşir.
Çökmənin qarşısını almaq üçün tikilən beton sədd də sürüşmənin təsiri ilə qabarıb və əyilib. İntensiv yağışlar yağsa, sürüşmə aktivləşsə, bu səddin uçması da an məsələsidir.
Onu da qeyd edək ki, yolun əsas qəzalı hissəsindən bir qədər irəlidə də yeni çatlar yaranıb.