Cəmiyyət sədri: “Ramiz Mehdiyevi bu gün də təhlükəli insan sayıram” - Müsahibə
Tarix: 16-02-2022 14:10 | Bölmə: Müsahibə
Köçəri Nağıbəyli: “Mehdiyev Təhlükəsizlik Şurasının üzvlüyündən xaric edilməli, bu xalqdan oğurladıqları əlindən alınmalı və nəzarətə götürülməlidir”
Son günlər Azərbaycan cəmiyyətində əsas müzakirə olunan şəxslərdən bir Ramiz Mehdiyevdir. O, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti vəzifəsindən istefa versə də, onunla bağlı müzakirələr bitmir.
Ramiz Mehdiyev hələ Prezident Administrasiyasının rəhbəri olduğu vaxtlarda onun təzyiqlərinə məruz qaldığını bildirən şəxslərdən biri də hazırda Deportasiya Qurbanları Cəmiyyətinin sədri olan Köçəri Nağıbəylidir.
K. Nağıbəyli Reyting.az-a müsahibəsində deyib ki, R. Mehdiyevin AMEA-dan getməsi müsbət hadisədir:
- Ramiz Mehdiyevin AMEA-nın prezidenti vəzifəsindən gedişi alimlərimizə və elm xadimlərinə müəyyən dərəcədə rahatlıq gətirəcək. Amma göründüyü kimi, Mehdiyev istefasını elan etsə də, hələ də AMEA-nın Rəyasət Heyətinə işə gəlir və utanmadan deyir ki, istefasına dair ölkə başçısına müraciət edəcək. Halbuki istefa verdiyini elan edən şəxs əxlaq qaydalarına uyğun olaraq kabinetindəki şəxsi əşyalarını toplayıb evinə gedir. Amma Mehdiyevdə bu hallar müşahidə edilmir. Bu, onun vəzifə hərisliyini göstərən nümunələrdən biridir.
İkincisi, mən adətən hamı susanda danışır, hamı danışanda susuram. Son vaxtlar Ramiz Mehdiyev barəsində danışmaq niyyətim olmayıb, çünki onun adını xatırlayanda əsəblərim pozulur. O, şər bucağıdır, pislik etməyi sevən şəxsdir və onun adını yadıma salmaq istəmirəm.
Mən, Mehdiyevi illər əvvəl, onun ən güclü vaxtlarında ittiham etmişəm. Həmin vaxt onun qılıncının dalı da, qabağı da kəsirdi və çoxları ona yaltaqlanırdı. Amma mən bəyan edirdim ki, Mehdiyev və komandası cinayətkardır. Dövlət başçısına müraciətimdə də bildirmişəm ki, bu adam cinayətkardır, dövlətin imkanlarından yararlanaraq vətənpərvər, təmiz və milli dəyərlərə sadiq insanlara qarşı müxtəlif təxribatlar törədir, onları şantaj edir.
Mən, 1988-ci ildə Ermənistandan deportasiya edilmişəm, ata-babalarımın məzarı oradadır. Bakıya gəldiyim ilk gündən Zəngəzur cəmiyyətini yaratdıq, torpaqlarımız unudulmasın deyə, fəaliyyət göstərdik. Vəzirov, Mütəllibov zamanında davamlı təzyiqlərlə üzləşdik. Sonradan bizə qarşı bu prosesi Mehdiyev davam etdirdi. Bu onun ictimai fəaliyyətimizə, qan yaddaşımıza münasibətinin göstəricisi idi.
Biz, “Zəngəzur!”, “Qərbi Azərbaycan!” deyirdik. II Qarabağ müharibəsindən sonra da bu məsələlər gündəmə gətirilir. Amma zamanında Mehdiyev bunu qəti arzulamır və bizim fəaliyyətimizin qarşısını almaq üçün müxtəlif tədbirlər görürdü. Onun gerçək siması budur. Millətin maraqlarına uyğun məsələlər onun üçün yad dəyərlərdir.
- Artıq Mehdiyev erası bitib...
- Yox, mən bu cür düşünmürəm. Azərbaycanda Ramiz Mehdiyevin Fətulla Güləndən daha təhlükəli biri olduğunu ilk dəfə mən demişəm. Çoxları ikibaşlı mövqedə duranda, Mehdiyevin taleyinin necə bitəcəyini gözləyəndə, mən elan etmişəm ki, bu şəxs “Bizim Fətullah Gülənimizidir”. Gülən ABŞ-dadır, Türkiyədən uzaqdadır, amma Mehdiyev Bakıdadır və bu, daha təhlükəlidir. Onun illərlə Azərbaycanın müxtəlif qurumlarına yerləşdirdiyi xain, milləti bilinməyən, başqa qüvvələrə xidmət edənlər komanda üzvləri də bu gündə iş başındadır. Mən şübhələnirəm ki, onu söyənlərin, tənqid edənlərin arasında öz adamları da var və belə addımlarla bir qədər şifrələnməyə çalışırlar.
İkincisi, hesab edirəm ki, Mehdiyevin AMEA-dan getməsi ilə iş bitmir. Qənaətimcə, Mehdiyev Təhlükəsizlik Şurasının üzvülüyündən də getməlidir. Həmçinin ona bağlı şəxslər də. Onun adamlarını axtarıb tapmağa bəlkə də illər lazım olacaq. Çünki o, çoxsaylı xain və satqınları müxtəlif qurumlara yerləşdirə bilib.
Mehdiyev Azərbaycanın və türkün düşmənidir. Zamanında “İrəvan” qəzetində onun əsl simasını açmaq üçün məqalələr çap etmişik. Təsadüfi deyil ki, müharibə məhz Mehdiyevin işdən uzaqlaşdırılmasından sonra baş verdi, Azərbaycan öz torpaqlarını işğaldan azad etdi. Bu adam işdən getdikdən sonra Azərbaycanda minlərlə insan rahat nəfəs aldı.
Sizə maraqlı bir fakt deyim. Azərbaycanın görkəmli alimi, ən gənc professoru Eldar Abbasov ilk dəfə olaraq Şıx çimərliyi ətrafında xəstəxana qurdu, onun açılışında prezident də iştirak etdi. Xəstəxana qaçqınlara, şəhid ailələrinə də xidmət göstərirdi. Eldar Abbasov sıradan biri deyildi. O, ölkənin ən gənc professorlarından biri, YAP-ın ilk deputatlarından, məşhur “91”lərdən idi. Amma Eldar müəllim Mehdiyevin qarşısında baş əymədiyi üçün müxtəlif şər-böhtanla üzləşdi. Hətta xəstəxananı onun əlindən aldı. İndi həmin ərazidə onlarla restoran fəaliyyət göstərir. Alimin, həkimin əlindən xəstəxananı alaraq yaxınlarına və ya kimlərəsə restoran tikmək üçün yer verdi. Üstəlik, o, insanı elə ləkələyir ki, həmin şəxs başqa yerdə özünə iş tapa bilmir.
Mən onlarla belə misallar çəkə bilərəm. Mehdiyev ölkədə nə qədər milli, türkçü ziyalı, ona baş əyməyən adam varsa, hamısını ləkələməyə cəhd edib, onları qara siyahıya salıb. Bu və digər səbəblərdən də düşünürəm ki, Ramiz Mehdiyev nəzarətə götürülməlidir. O, son 30 ildə bu xalqın milyardlarını mənimsəyib.
Çoxu sevinir ki, Mehdiyev gedib. Hara gedib? Bu adam milyardlar oğurlayıb, indi də gedib onlarla bağından birində -Novxanıda oturub təxribatlarını davam etdirəcək. Zatən Mehdiyev akademiyada elmlə məşğul olmurdu, oranı ofis kimi istifadə edirdi, indi də bağını ofis kimi istifadə edəcək. O, qanı qarışıq, milləti bilinməyən çoxsaylı insanı hansısa vəzifəyə yerləşdirib və bu, çox təhlüklədir.
Mehdiyev təcili Təhlükəsizlik Şurasının üzvlüyündən xaric edilməli, bu xalqdan oğurladıqları əlindən alınmalı, özü də nəzarət altında olmalıdır.
Mehdiyevin oğlu generaldır. Bunlar elə anadan general doğulurlar? Mehdiyevlə bağlı olan bəzi şəxslər maskalanaraq müxtəlif vəzifələrdə təmsil olunurlar. Düşünürəm ki, gələcəkdə həmin şəxslərdən Azərbaycana qarşı istifadə edə bilərlər. Həm də nəzərə almaq lazımdır ki, Mehdiyev Rusiyaya bağlı şəxsdir...
- Mehdiyev şəxsi zəmində sizə hansı pislik edib, ümumiyyətlə, nə vaxtsa onunla şəxsi münasibətiniz olub?
- Mənim onunla heç bir tanışlığım olmayıb. Mənim gənclik dövrüm Xəlil Rıza Ulutürk, İsmayıl Şıxlı, Əbülfəz Elçibəy, Bəxtiyar Vahabzadə və digər dəyərli ziyalılarımızın ətrafında keçib, millətçilik, türkçülük haqqında onlardan eşitmişik. Ölkəmizdə ilk Bozqurd heykəlini də 20 Yanvar faciəsindən sonra Şəhidlər Xiyabanına qədər mən aparmışam. Bu hadisə 20 Yanvar şəhidlərimizin birinci il dönümündə baş verib.
Yəqin ki, Mehdiyevin qanı qarışıq əqrabası məni sevə bilməz.
Mən sovet imperiyasına qarşı mübarizə aparmışam, dövlətçiliyimizin qorunmasını vacib saymışam. Mənim Ramiz Mehdiyevlə hansı əlaqəm ola bilər ki? Sadəcə, Mehdiyevin ən güclü dövründə “vurduğu” milli adamları müdafiə etmişəm və onun üzərinə getmişəm. Görünür, bu zaman onun diqqətini cəlb etmişəm və qara siyahısına düşmüşəm.
Mənim işdən çıxarılmağımın yeganə səbəbi Qərbi Azərbaycanla bağlı Aşıq Ələsgər adına mədəniyyət sarayında tədbir keçirməyim olub. Bundan bəhanə kimi istifadə edərək gənc yaşlarımda məni işdən çıxartdırıb. Özü də elə çıxartdırıb ki, özüm bir yana, övladlarım iş axtaranda deyirlər ki, “sizin atanız daxili işlər orqanlarından xaric edilib”.
Zamanında Mehdiyev görürdü ki, xüsusi fəallıq göstərirəm, milli mübarizə məsələsində ön sıradayam. O isə bacarıqlı, təşəbbüskar, xalqını sevən, milləti uğrunda ölümə getməyə hazır olan, dövlətçiliyi qoruyan insanları “vururdu”. Dəxli yoxdur, həmin şəxs mənim kimi kənardadır və ya hakimiyyətdə təmsil olunur. Onun prinsiplərinə görə, milli adamlar, dövlətini və millətini sevənlər əziyyət çəkməli, ölməli, hər şeydən mərhum olmalıdır.
Vətən müharibəsi zamanı biz arxa cəbhədə, övladlarımız isə ön cəbhədə idi, yəni dövətimizin yanında olduq. Bəs Mehdiyevin övladları harada idi, dövlətə necə kömək edirdilər? Bunu deyə bilərmi? Hələ özündən, qohum-əqrabasından danışmıram.
“Respublika” qəzetinin baş redaktoru var idi - Teymur Əhmədov. O da Zəngəzur cəmiyyətinin üzvü olmuşdu. Baş redaktor olanda arada gedib ona baş çəkirdim. Hər dəfə də mənə deyirdi ki, Mehdiyev birinci günlər baş redaktorları Prezident Aparatına toplayır və məni görən kimi sual verir: dostun yenə yanına gəlir?
Professor Teymur Əhmədov ziyalı insan idi, Mehdiyevin qarşısında baş əymədiyi üçün dəfələrlə qaralanmışdı.
Sizə daha maraqlı bir məsələni deyim. Mən sonuncu dəfə Moskvada 1990-cı ildə olmuşam. O zaman 20 Yanvar hadisələrindən sonra Nəcəf Nəcəfov, Tofiq Qasımov, Səfər Alışarlı və digər ziyalılarla Moskvaya getmişdik. Məqsəd 20 Yanvar hadisəsinə dair xarici jurnalistlərə məlumat vermək idi.
Mən, 20 Yanvarda ilk yaralananlardan biri olmuşam. Rəhmətlik Nəcəf Nəcəfov orada yaralarımı xarici jurnalistlərə nümayiş etdirirdi.
2013-cü ildə yenidən Rusiyaya getmək istəyirdim, məni hava limanından qaytardılar, dedilər ki, Rusiya dövləti sənin ölkəyə daxil olmağına qadağa qoyub. Düşündüm ki, mənim rus dövləti ilə nə işim? Qayıtdıqdan sonra bu işin üzərinə düşdüm, dövrün Xarici ilər naziri Məmmədyarova 20-dən çox məktub yazdım. Hələ də indiyə qədər cavab ala bilmirəm ki, hansı səbəbdən Rusiyaya girişimə qadağa qoyulub. Aydındır ki, bu da Mehdiyevin əməllərindən biridir. Adətən Mehdiyev adamı “vuranda”, onu hər tərəfdən blokadaya salır ki, ölsün.
Mən hər zaman ilahi ədalətə inanmışam. Hər kəs öz cəzasını alacaq. Haqsız yerə minlərlə insana zülm edən, şərləyən, didərgin salan, işsiz-gücsüz qoyan şəxs ədalət qarşısında cavab verəcək.
Mən Mehdiyevlə mübarizə aparaları iki hissəyə bölərdim. Biri var, illərdir ki, ona qarşı mübarizə aparanlar, onun qılıncının dalı-qabağı kəsən dövrdə sözünü deyənlər, bir də var, indi “ümumi xora” qoşulub danışanlar... Əlbəttə, mən o insanların danışmasını da şəxsi hüquqları hesab edirəm. Sadəcə, Mehdiyevi bu gün də təhlükəli insan sayıram. Belə adamlar məzarlıqda da təhlükəli olur. Çünki əkdikləri toxumlar uzun müddət cücərir. Onları təmizləmək üçün xeyli zaman lazımdır.
Sonda bir daha təkrarlayıram: Mehdiyev Təhlükəsizlik Şurasındakı vəzifəsindən çıxarılmalı, daima nəzarət altında olmalıdır.